Spyling av vannledninger

I november vil vannledninger i deler av Tistedal-området, Knardal, Hov, Eskeviken og sentrum bli spylt. Dette er planlagt vedlikehold for å sikre godt og trygt drikkevann. 

Å spyle rørene som frakter drikkevannet vårt er en viktig del av vedlikeholdet som sikrer god vannkvalitet for deg og alle andre som også bor og jobber i Halden. Det er et helt nødvendig vedlikeholdsarbeid som må gjøres med jevne mellomrom.

Vi ser et nærbilde av drikkeglass, med klart vann i. Det er trykket med Haldens byvåpen på siden av glasset, med ordet "Haldenvann" under. - Klikk for stort bildeGodt og klart drikkevann fra Halden kommunes vannbehandlingsanlegg. Henrik D. Meyer

Dette arbeidet startet tidlig i november med Sommero og en del områder øst for Øbergveien. Det inkluderer blant annet Øberg, Måstad, Danseberget og Flateby med omegn. Arbeidet er også utvidet til også å gjelde Eskeviken, Knardal og deler av Hovsveien, samt vannledninger nær Tistedal kirke, Veden, Asak vannrenseanlegg, Heiderød, Solheim, Bergheim, Grimsrød gård. 

Fra midten av måneden omfatter arbeidet også sentrumsområder.

Arbeiderne flytter på seg i løpet av måneden, slik at ulike deler vil bli berørt til ulike tider. 

I perioden det pågår kan du oppleve lavt vanntrykk, luft i rørene, kortvarig vannstans eller misfarget vann. Dette er helt ufarlig. La vannet renne til det blir klart. 

Halden kommune har nylig gjennomført tilsvarende vedlikeholdsarbeid på Stenrød og planlegger mer av dette i flere andre områder i tiden framover mot jul.