Enkelte eiendommer er fritatt for eiendomsskatt. Fritak er regulert i eiendomsskatteloven §§ 5 og 7.
Publisert 17.02.2026 14:50
Sist endret 19.02.2026 14:07
Noen eiendommer er obligatorisk fritatt etter eiendomsskatteloven § 5. Kommunestyret har også besluttet å frita visse eiendommstyper i medhold av eiendomsskatteloven § 7 bokstav a og bokstav b.
Eiendomsskatteloven § 5:
Denne paragrafen gir automatisk fritak for blant annet kommunale og statlige eiendommer, kirker, jernbaner, og gårdsbruk.
Eiendomsskatteloven § 7:
Kommunestyret kan gi fritak for eiendomsskatt etter § 7 bokstav a til e. Kommunestyret i Halden har besluttet å gi fritak for eiendommer etter § 7 bokstav a, som omfatter ideelle organisasjoner, lag, foreninger, institusjoner eller lignende, som tar sikte på å gagne kommunen, fylkeskommunen eller staten. De har også besluttet å gi fritak etter § 7 bokstav b, for bygninger som er vedtaksfredet av Riksantikvaren.
Disse eiendommene gis i utgangspunktet ikke automatisk fritak, men må søke om dette. Alle eiendommer vi ser oppfyller vilkårene i kommunestyrets vedtak om fritak etter bokstav a og b, får per i dag automatisk fritak. Dersom du mener din eiendom oppfyller kriteriene for fritak, men ikke har fått det, kan du sende en søknad med redegjørelse for hvorfor du mener eiendommen burde vært fritatt.