Ikke kast søppel i do!

Kaster du feil ting i do, bidrar du til å høye vann- og avløpsgebyr for alle i Halden. Det er veldig enkelt å unngå. 

Halden kommune eier 84 pumpestasjoner fordelt rundt i hele kommunen. De fleste av disse er små, anonyme bygg de færreste legger merke til. Pumpestasjonene er likevel helt avgjørende for at drikkevann og kloakk kan fraktes dit det skal. Inne i pumpestasjonene er det en tank og en mekanisk pumpe som sender vannet videre i kommunens rørsystemer, men denne våren har flere slike pumper sluttet å virke. 

Interiør i en kommunal pumpestasjon: Blå pumpe og rør tilgriset med vått avfall.  - Klikk for stort bildeSlik kan det se ut inne i en pumpestasjon når det kastes søppel i do. Halden kommune

– Når vi må ut og reparere pumper, vet vi hva som er årsaken før vi sjekker. Det er en gjenganger at folk kaster ting i do som burde vært kastet i en søppelkasse. Da stopper pumpene våre. I år har vi sett at problemene har blitt verre utover våren, så da må vi minne om at bare tre ting skal i do. Alt annet tetter rør og avløp, og skaper problemer for både deg selv og byen vår, sier Jon Seljevik, avdelingsleder ved kommunens tekniske driftsavdeling. 

Små ting gir mye jobb

En uskyldig våtserviett virker nok ikke som et stort problem, men når mange samles i en pumpestasjon må kommunens teknikere ut å rydde opp etter den som kastet feil.

- Dopapir løses opp i vann og er derfor ikke som annet papir. Våtservietter, tørkerull, servietter løses ikke opp i vann. Det gjør heller ikke bomullsprodukter, plast eller tekstiler. Kombinerer du det med fett og matrester som heller ikke burde vært kastet i do, så blir det en diger propp i systemet, forklarer Seljevik.

Kommunens fagfolk registrerer jevnlig at mange pumpestasjoner fylles opp av vaskefiller, kluter, tamponger, bind, bomull, kondomer, Q-tips og tørkepapir og andre ting som bare hører hjemme i en søppelbøtte.

- Det blir mye ekstra jobb for oss. Når rør og pumper tettes må vi ut med slambilen for å tømme pumpestasjoner. Ofte må vi løfte ut pumper, demontere og rense disse. Og noen ganger må vi bytte hele pumpa – bare fordi noen har kastet feil i do.

Dyrt for kommunen er dyrt for deg

Ting som ikke skal i do sliter voldsomt på pumpene og koster store summer i året bare i arbeid. Noen ganger må teknisk utstyr byttes og da blir det enda dyrere. Fordi vann og avløp betales av innbyggerne i kommunen gjennom offentlige avgifter, er det ikke bare kommunen det går utover når innbyggerne bruker do feil. 

- Altfor ofte må vi bytte ut pumper på grunn av søppel i do. En ny pumpe koster mellom 50.000 kroner og en halv million kroner. Dette er utgifter som bidrar til høyere vann og avløpsgebyrer for folk i Halden.  Den enkleste måten å gjøre noe med det, er å sette en søppelbøtte i nærheten av do og sørge for at alle i huset bruker denne, sier Jon Seljevik i Halden kommune. 

Do & don’t

Hva skal i do?

  • Tiss, bæsj og dopapir

Hva skal ikke do?

  • fiberkluter/våtservietter/engangskluter
  • plastrester
  • snus/sneiper
  • bind og tamponger
  • emballasje til bind/tampong
  • kondomer
  • q-tips
  • bomull
  • tanntråd
  • fett og matrester
  • annet søppel