Bedre resultat enn forventet i 2024

Foreløpige tall viser at Halden kommune i 2024 fikk et årsresultat på minus 25 millioner kroner. Det er en klar forbedring sammenlignet med revidert budsjett i juni 2024 da vi lå an til 63 millioner kroner i minus. Underskuddet i drift har gjennom hele året vært budsjettert inndekket ved bruk av disposisjonsfond.

Årsresultatet medfører at kommunen benytter mindre av disposisjonsfondet enn tidligere budsjettert. Planlagt bruk var cirka 63 millioner kroner, men nå benyttes cirka 7 millioner kroner. Årsregnskapet skal nå gjennomgås av revisor før det skal til politisk behandling til våren.

Fra minus 63 millioner kroner i juni til minus 25 millioner kroner ved utgangen av året, er en resultatforbedring på 38 millioner kroner.

- Jeg er tilfreds med at resultatet ble bedre enn forventet, men vi er fortsatt ikke i balanse. Omstillings- og prioriteringsarbeid er fortsatt nødvendig for å få en varig sunn driftsøkonomi, så videre omstilling er fortsatt nødvendig, sier kommunedirektør Roar Vevelstad.

Andre nøkkeltall for 2024

Andre nøkkeltall for 2024
Kategori 2024 2023
Netto driftsresultat 13 799 341 - 39 029 646
Betalt avdrag 178 176 390 161 455 768
Gjeld 31. desember - totalt 4 848 825 000 4 904 153 000
Gjeld 31. desember - ekskludert vann, avløp, renovasjon og utlån 2 934 294 000 3 039 418 000
Disposisjonsfond i prosent av driftsinntekter (8 prosent) 7,0 prosent 7,6 prosent
Gjeldsgrad uten vann, avløp, renovasjon og utlån 92,7 prosent 100,8 prosent
Investeringer ekskludert vann, avløp, renovasjon 91 936 358
Investeringer inkludert vann, avløp, renovasjon 147 007 891

Omstilling gir resultater

Tallene viser at kommunalområdene undervisning og oppvekst, sentraladministrasjon og teknisk har gått cirka 50 millioner kroner bedre enn revidert budsjettert i juni 2024. Innsparinger, ansettelses- og innkjøpsstopp, effektiviseringer og nye måter å jobbe på, har bidratt til resultatforbedringen.

- Alle må jobbe sammen for å utnytte ressursene våre på en best mulig måte. Det er flere enheter i kommunen som har klart å omstille driften, og der ser vi også de største økonomiske gevinstene, forklarer økonomisjef Pål Granholmen. 

Til tross for bedre resultater mange steder i kommunen, advarer han mot å tro at «jobben nå er gjort». Behovet for å omstille driften er helt nødvendig i alle kommunalområder.

- Vi må kontinuerlig omstille drift i takt med endringer i samfunnet og de økonomiske rammene vi har. God kostnadskontroll er helt avgjørende og vil gi oss økonomisk handlefrihet i årene som kommer, sier Granholmen.

Bedre rentesikringer, lavere gjeld og bedre likviditet bidrar også til lavere finanskostnader. Redusert skatteinngang bidro negativt med cirka 8 millioner kroner.

Merforbruk i helse og mestring

Kommunalområdet helse og mestring har hatt store merforbruk de siste årene. For 2024 er merforbruket på cirka 16 millioner kroner sammenliknet med revidert budsjett.

Mange deler av helse og mestring gjennomfører helt nødvendige omstillinger og tilpasninger av driften. Det ser vi at gir resultater. Vi må fortsette å endre arbeidsprosesser, ha enda tettere oppfølging, og med det få mer effektive tjenester og mer igjen for hver krone vi bruker.