Røyktesting av avløpsrør ved Sørlifeltet

De neste tre ukene vil avløpsledninger rundt Sørlifeltet og Berg skole testes med røyk. Dette er planlagt kvalitetssikring av avløpsnettet i kommunen.

I flere uker har det pågått slik røyktesting i området rundt Isebakke. Nå er arbeidet i boligfeltet på Isebakke ferdig og det er tid for å sjekke nye områder. Fra denne uka (uke 35) og tre uker fremover vil det bli røyktesting ved industriområdet på Sørlifeltet samt på andre siden av jernbanen blant annet rundt Berg skole.

Under testingen blåses det ufarlig røyk inn i avløpsledningene for å avdekke eventuelle feiltilkoblinger eller lekkasjer. Røyk kan sive røyk ut fra kummer, sluk, taksluk eller andre tilkoblingspunkter. Det er helt normalt under testingen.

Dette arbeidet gjøres for å kartlegge regnvann og grunnvann (fremmedvann) som trenger inn i spillvannsledningene. Ved å vite om dette kan vi sikre et bedre og mer stabilt avløpssystem.

Dette bør beboere og bedrifter i området gjøre:

  • Sørger for at alle vannlåser i huset har vann. Det sikrer at røyken ikke kommer inn i bygget.
  • Meld fra dersom det oppdages røyk inne. Du kan enten kontakte de som jobber i området, eller ringe Halden kommune på telefon 69174500 og spør etter leder for VA-drift. 
     

Dette arbeidet utføres av Driftsassistansen Østfold på vegne av Halden kommune.